خدمات رفو گری فرش

فرش بافی هنر کهن ایرانیان بوده و کیفیت و زیبایی با نام فرش ایرانی گره خورده است. فرش در خانواده های ایرانی جایگاه مهمی دارد و بدون شک هر نو عروسی در جهیزیه خود فرشی دارد. این فرش ها بهای زیادی دارند و در صورت آسیب دیدن باید تعمیر یا رفو گردند بنابراین فرش بافی را می توان مکمل هنر قالی بافی دانست. رفو کردن فرش دستباف یا ماشینی کار بابی است که ارزش فرش را حفظ می کند، آسیب ها و پارگی هایی که در طول زمان ایجاد شده را تعمیر کرده که این کار باعث افزایش طول عمر فرش و بازیابی زیبایی آن میشود.

رفوگری فرش چیست؟

رفو گری فرش هنری است که با جادوی دستان قالیبافان انجام میشود که در تعمیر و نوسازی فرش، فرش ها جان دوباره گرفته و عیب جزئی آنها برطرف میشوند. این نقص شامل مواردی مانند رفع چین و چروک فرش، ترمیم هایی مانند ریشه بافی، شیرازه دوزی، خراشیده شدن و… است و برای عیوب بزرگ مانند سوختگی های زیاد و پوسیدگی های گسترده باید از روش های ترمیم فرش استفاده کرد.

اما جراحات و پارگی ها یا سایر آسیب های ناشی از پوسیدگی، سرقت، رطوبت، لکه ها، سوختن قسمت کوچکی که در اثر زغال سنگ و یا… ایجاد می گردد، با رفو گری فرش قابل ترمیم است. رفو گری، فرشی که در حال پاره شدن و از بین رفتن هست را زنده کرده و ارزش خود را حفظ می کند. اگر بتوانید فرشتان را رفو کنید، در کوتاه مدت نیازی به تعویض فرش خود نخواهید داشت و متحمل هزینه های سنگین نمی گردید. برای آشنایی با روش های ترمیم فرش در خانه توصیه می کنیم مقاله مربوط به آن را در سایت قالیشویی کمالشهر مطالعه کنید.

خدمات رفوگری فرش
خدمات رفوگری فرش

چند نکته برای رفو فرش در خانه

اگر فرش شما آسیبی ندیده، سوخته و پوسیده نشده است، می توانید از ترمیم و رفو گری فرش استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که روش های سطحی مانند رنگ آمیزی فرش با نشانگر ماژیک موقتی است و می تواند باعث کم رنگ شدن مجدد فرش شود بنابراین از مواد و ابزار مناسب برای این کار استفاده کنید.

ابزار مناسب رفو گری فرش

معمولاً به ابزارهایی مانند چاقوی دستمال کاغذی، نخ و سوزن، درب، موم، انبردست و انگشتانه نیاز دارید. علاوه بر این ابزار، نخ های مطابق با فرش و قسمت آسیب دیده و دسترسی به نقشه قسمت آسیب دیده، ابزار مورد نیاز رفو گری را تکمیل می کند. دقت کنید که هرگونه عدم دانش و مهارت در این کار می تواند آسیب های جبران ناپذیری به فرش شما وارد کند. پس اگر مهارت لازم برای انجام این کار را ندارید، می توانید این کار را به متخصصان بسپارید. جهت دریافت خدمات قالیشویی هشتگرد با کارخانه قالیشویی کمالشهر در ارتباط باشید. کارخانه قالیشویی کمالشهر ارائه دهنده انواع خدمات قالیشویی در هشتگرد می باشد.

مراحل رفو کردن فرش

 • در مرحله اول باید فرش را از پشت روی قاب مناسب قرار داد.
 • در مرحله دوم قالیشویی باید با انتخاب نخ هایی همرنگ فرش، قسمت های آسیب دیده فرش را ترمیم کند.
 • اگر فرش آسیب دیده باشد باید تعمیر شود.
 • برای تعمیر فرش های آسیب دیده باید از روش های خاصی استفاده کرد که نیاز به مهارت و تجهیزات خاصی دارد.
 • قسمت هایی از فرش که پاره، سوخته و… شده اند باید با دقت تعمیر شوند و با طرح اولیه فرش تفاوتی نداشته باشند. در غیر این صورت ظاهر فرش را زشت کرده و از ارزش آن می کاهد.
 • برای ترمیم لغزش فرش ابتدا باید محل آن را با نشانگر مشخص کنید و اگر میزان لغزش زیاد است باید کاملا برش داده شود و سپس تعمیر شود.
 • در صورتی که بعد از عمل برداشتن فرش سوخته یا آسیب دیده تفاوتی در رنگ فرش مشاهده شد، باید با انجام عملیاتی مانند برش، اتوکشی و… رنگ فرش را تثبیت کرد و به طور کلی رفوگر باید به رنگرزی نیز آگاهی داشته باشد تا چنین مشکلات و چالش هایی پیش نیاید.

نکات ضروری پیش از رفو کردن فرش

 • بهتر است قبل از رفو کردن فرش، فرش را بشویید و کاملا تمیز کنید.
 • گره های آسیب دیده را باز کرده و سعی کنید این کار را با یک سوزن و یک درفش انجام دهید.
 • اگر قسمت آسیب دیده بزرگ است آن را در یک قاب چوبی قرار دهید تا بدون چروک شدن رفو شود. برای این کار فرش را از پشت با نوار چسب ببندید تا حالت استاندارد خود را حفظ کند.
 • سپس عملیات نخ و گره زدن را با راهنمایی کارشناس انجام دهید تا فرش به حالت قبل برگردد.

مهمترین خدمات رفوگری فرش


امروزه بسیاری از شرکت های قالیشویی وجود دارند که خدمات متنوع و متعددی را به مشتریان خود عرضه کرده و با کمک نیروهای متخصص و تجهیزات مدرن می توانند انواع آسیب های فرش را تعمیر کنند. از جمله مهمترین خدمات این شرکت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رنگ برداری تخصصی

بسیاری از فرش ها به دلیل داشتن الیاف طبیعی و رنگ های متعدد دچار تغییر رنگ و تداخل در اثر رطوبت و… شده و ظاهر آن ها تغییر می کند. یکی از مهم ترین خدمات شرکت های قالیشویی، رنگرزی است که به بازگشت رنگ فرش به حالت اولیه و بازیابی زیبایی قبلی کمک می کند. در صورت نیاز به خدمات قالیشویی خوب در شهر جدید هشتگرد با کارخانه قالیشویی کمالشهر در تماس باشید. کارخانه قالیشویی کمالشهر بهترین قالیشویی شهر جدید هشتگرد می باشد.

ترمیم بید خوردگی

بید یکی از موجوداتی است که می تواند به سرعت به فرش آسیب برساند و بیشتر به دلیل وجود رطوبت ظاهر میشود. بید خوردگی فرش می تواند ظاهر آن را به طور کامل تحت تاثیر قرار دهد. رفو گری و تعمیر فرش نیاز به دانش و تخصص بالایی دارد که افراد معمولی توان انجام آن را ندارند.

ترمیم پارگی فرش

جا به جایی نامناسب، قرار دادن اجسام نوک تیز روی فرش، تا شدن نامناسب و… باعث پارگی فرش میشود. ترمیم پارگی مانند سایر آسیب ها نیاز به مهارت و تخصص بالایی دارد و شرکت های قالیشویی با کمک نیروهای متخصص و ابزارهای تخصصی آن را تعمیر می کنند. کارخانه قالیشویی کمالشهر ارائه دهنده خمات قالیشویی در چهارباغ می باشد. برای دریافت خدمات قالیشویی در چهارباغ با ما در تماس باشید.

مراحل رفوگری فرش
هزینه خدمات رفوگری فرش

ترمیم پوسیدگی فرش

کهنه شدن فرش، قرار دادن آن در جاهای نامناسب، نمناک بودن قسمتی از فرش و… باعث پوسیدگی و در نهایت نیاز به تعمیر میشود. نیروهای متخصص و کارشناسان این قالیشویی می توانند با استفاده از مواد و تجهیزات مناسب این پوسیدگی ها را به بهترین نحو تعمیر کنند.

ترمیم سوختگی فرش

سوختگی یکی از شایع ترین آسیب های فرش بوده که ممکن است حجم و گستردگی آن به حدی باشد که امکان ترمیم آن در منزل وجود نداشته باشد. رفو گری فرش و ترمیم سوختگی آن یکی از مهم ترین خدماتی است که توسط کارگران متخصص و ماهر در موسسات قالیشویی انجام میشود. قالیشویی در سهیلیه زیر نظر کارخانه قالیشویی کمالشهر می باشد. برای دریافت خدمات قالیشویی با ما تماس بگیرید.

ترمیم ریشه فرش

شرکت های قالیشویی علاوه بر حذف قسمت های سوخته فرش می توانند ریشه های آسیب دیده فرش را نیز ترمیم کنند. ریشه فرش ممکن است بر اثر عوامل مختلفی پاره و پوسیده گشته که کارشناسان با استفاده از ابزار و روش های مختلف آن را تعمیر می کنند.

امروزه فرش ها انواع گوناگونی دارند و از آنجایی که همیشه زیر ترافیک هستند، احتمال آسیب دیدن آن ها زیاد است. برای ترمیم آسیب هایی مانند ساییدگی، پارگی، سوختگی و … انجام عملیات رفو گری ضروری بوده و این کار نیز نیازمند دانش، کاردانی، تجربه و تجهیزات تخصصی است. روش های پاک کردن لکه شمع از روی فرش از دیگر مقالات کاربردی و مفید سایت قالیشویی کمالشهر می باشد که توصیه می کنیم این مقاله را در سایت قالیشویی کمالشهر مطالعه نمایید. از توجه شما سپاسگزاریم.

رفوگری فرش چیست؟

رفوگری فرش هنری است که با جادوی دستان قالیبافان انجام می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر این مقاله از قالیشویی کمالشهر را تا انتها مطالعه کنید.

ابزار مناسب رفوگری فرش چیست؟

ابزارهایی مانند چاقوی دستمال کاغذی، نخ و سوزن، درب، موم، انبردست و انگشتانه و … می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.